недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

ФФМ со информации за фудбалерите кои фатија стомачен вирус

ФФМ со информации за фудбалерите кои фатија стомачен вирус

Македонската фудбалска репрезентација во некомплетен состав го одработи вчерашниот тренинг во пресрет на дуелот со Лихтенштајн. Иако првично се појавија шпекулации дека неколкумина репрезентативци добиле труење од храна, ФФМ преку официјалниот сајт излезе со информација дека се работи за стомачен вирус.

Досегашните испитувања и добиените резултати од клиничката болница „Систина“, а поврзано со стомачните тегоби на кои се жалеа неколкумина фудбалери од А репрезентацијата на Македонија, покажуваат дека се работи за стомачен вирус, соопшти Фудбалската федерација на Македонија.

Испитувањата даваат слика дека објективната причина за состојбата на дел од фудбалерите во националниот тим не е труење со храна. Дополнително се преземени сите неопходни мерки од епидемиолошки аспект за целосно утврдување на причината за настанатата состојба, стои во информацијата на ФФМ.

Лекарскиот тим во репрезентацијата постојано ја следи состојбата на сите вклучени во националниот тим и ги презема неопходните активности.

Македонија вечер од 20:45 часот во Скопје е домаќин на Лихтенштајн во 3.коло од Лигата на нации.

(Миа)