четврток, 26. јануари 2023. Вести денес: 186
home Фудбал

ФФМ со донација за женски клубови

ФФМ со донација за женски клубови

Фудбалската федерација на Македонија во насока на развој на женскиот фудбал донираше опрема на 42 клуба од Првата лига и регионите во државата.

Одлуката за донација за поздравија екипите и ја оценија како позитивен чекор, исто како и реактивирањето на женската репрезентација.

– Многу важен проектот за развој на младинскиот фудбал во женска категорија, ќе биде поттик за девојчињата и тренерите. Ќе придонесе за нивно поголемо вклучување во фудбалот, а за тренерите и за селекторите ќе биде поттик за подигање на квалитетот на женскиот фудбал во Македонија. Сите ние кои сме вклучени во женскиот фудбал знаеме дека можеме да напредуваме и тоа ќе го потврдиме, изјави Снежана Трпевски, претседател и тренер на ЏИ-ЏИ Скопје.

Сличен е ставот и на стручњаците и фудбалските работници во женскиот фудбал.

– Дефинитивно мотив повеќе за девојките е тоа што е реактивирана женската А репрезентацијата на Македонија. Ќе продолжат да играат фудбал и да ја претставуваат Македонија, се надевам на многу подобар начин, изјави Астрит Мерко, тренер на АС Јунајтед и селектор на Македонија до 19 години.

Со одлука на Управниот одбор на ФФМ, женската А репрезентација повторно е реактивирана, а прифатен е и предложениот проект за развој на женскиот фудбал. Од следната натпреварувачка сезона е донесена одлука и за формирање младинска лига за девојчиња.