недела, 22. мај 2022. Вести денес: 102
home Фудбал

Фергусон се врати на клупата на Евертон

Фергусон се врати на клупата на Евертон

Испразнетото тренерско место во редовите на англискиот фудбалски прволигаш Евертон по отказот што во неделата му беше врачен на Рафа Бенитез ќе го пополни поранешниот фудбалер на премиерлигашот од Ливерпул, Данкан Фергусон (50).

Бенитез беше отпуштен по поразот од Норич (1:2) по кој составот од Гудисон Парк се спушти на 16. место на табелата во Премиер лигата.

Фергусон во кариерата одигра 273 натпревари во дресот на Евертон, а во својот поранешен клуб по втор пат се враќа како тренер. Во истата улога беше 16 денови во текот на декември 2019 година и на четири натпревари запиша една победа и три нерешени пред да дојде Карло Анчелоти.

Коронавирус