понеделник, 23. мај 2022. Вести денес: 10
home Фудбал

Фер-плеј на годината: Наместо да погоди на празен гол – ја исфрли топката во аут (ВИДЕО)

Фер-плеј на годината: Наместо да погоди на празен гол – ја исфрли топката во аут (ВИДЕО)

Футсал играчот на Картагена, Солано, го има потегот за фер-плеј на годината, иако само што започна 2020.

Тој на дуелот против Сарагоса, при водство на својот тим од 2-0, имаше идеална шанда да ја зголеми предноста, но за погоди во празниот гол, тој ја исфрли топката во аут. Причина за таквата одлука е тоа што еден од противничките фудбалери лежеше на теренот, жалејќи се на повреда.

Публиката го награди ваквиот потег со аплауз, а на крајот мечот заврши 5-5.

Коронавирус