вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 84
home Фудбал

Феникс Санс поведе со 1-0 во финалето на Западната Конференција

Феникс Санс поведе со 1-0 во финалето на Западната Конференција
DALLAS, TEXAS - JANUARY 28: Devin Booker #1 of the Phoenix Suns moves the ball against the Dallas Mavericks in the second half at American Airlines Center on January 28, 2020 in Dallas, Texas. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Tom Pennington/Getty Images)

Екипата на Феникс го отвори финалето на западната конференција во НБА плејофот, со победа над Лос Анџелес Клиперс со 120:114 пред своите фанови,

Отсуството на Крис Пол и Кавај Ленард беше голем хендикеп за двете екипи, но домаќините подобро се снајдоа во последната четвртина и поведоа во битката за големото НБА финале.

Девин Букер реализираше 40 поени, 13 скокови и 11 асистенции , трипл-дабл учинок вреден победа.

Ејтон со 20 и Бриџис со 14 поени беа следните најдобри реализатори кај Феникс, додека кај Клиперс, Џорџ го заврши натпреварот со 34 поени, додека Џексон постигна 24 на оваа средба.

.

Коронавирус