среда, 7. декември 2022. Вести денес: 43
home Фудбал

Феникс по 28 години избори финале во НБА-лигата

Феникс по 28 години избори финале во НБА-лигата

Предводени од Крис Пол и Девин Букер, екипата на Феникс санс стигнаа до четвртата победа и ја затворија серијата со Лос Анџелес клиперс во одлучувачката пресметка во Западната конференција. Со победа од 130:103 остварена рано утрово, клубот од Аризона стана првиот финалист во најсилната кошаркарска лига на светот.

За Санс, ова е прво НБА-финале од 1993 година. Тогаш, тимот предводен од Чарлс Баркли загуби со 2:4 од Чикаго булс на Мајкл Џордан.

Во големото финале Феникс ќе се соочи со победникот од Источното финале каде играат Милвоки и Атланта (2-2 во победи е моменталниот резултат).

Оваа сезона, „Санс“ учествуваат во плејофот за прв пат од 2010 година. Клубот никогаш не станал шампион во историјата на НБА.

Qatar 2022