среда, 14. септември 2022. Вести денес: 2
home Фудбал

Фатиме Фетаи отпатува да ја бодри Македонија

Фатиме Фетаи отпатува да ја бодри Македонија

Голем број македонски навивачи утрово отпатуваа за Букурешт за да ја бодрат македонската фудбалска репрезентација која за прв пат ќе настапи на Европското првенство.

Меѓу навивачките фанови во авионот за Букурешт беше и некогашната обвинителка на Специјалното јавно обвинителство, а сега дел од Вишото обвинителство Фатиме Фетаи.

– Го сакам фудбалот и навивам за Милан. Речиси не пропуштам натпревар на италијанскиот фудбалски тим на телевизија. Но чувството е посебно кога си на трибини и навиваш за својата држава, истакна Фетаи.

Македонската фудбалска репрезентација вечерва од 18 часот во Букурешт ќе игра со Австрија, и тоа ќе биде историски прв натпревар на едно Европско првенство.

Број на трибините на Националната арена во Букурешт ќе биде ограничен поради условите кои ги дитира пандемијата. Максималниот капацитет на стадионот во романскиот главен град е максимални 33 отсто, а според продажбата на билети, Македонија ќе ја бодрат околу 2.000 навивачи.

фото: novatv.mk

Коронавирус