сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 8
home Фудбал

Евертон преговара за трансфер на Суарез

Евертон преговара за трансфер на Суарез

Евертон може да привлече четврти играч на Барселона оваа сезона. Медиумите во Англија пренесуваат дека „карамелите“ преговараат со офанзивниот играч од средниот ред, Денис Суарез.

Тимот на Марко Силва го купи централниот дефанзивец Јери Мина и левиот бек Лук Дин во летото 2018 година. Во исто време, на „Гудисон Парк“ пристигна играчот од средниот ред Андре Гомес, но тој е на позајмица до крајот на сезоната.

Сепак, Евертон не е единствениот тим од Премиер Лигата со кој Денис Суарез преговара. На 24-годишниот фудбалер на Барселона му е дозволено да бара нов тим, а неговите други опции се Вест Хем и Ватфорд. Барселона ќе настојува за постојан трансфер, откако би прифатиле понуда од 9-10 милиони фунти. Сите тројца „осомничени“ лесно ќе платат таква сума, па се зависи од изборот на самиот играч.

Денис Суарез е дете на Барселона, но неговиот голем пробив во сениорскиот фудбал го направи во дресот на Виљареал. По неговите силни „блаугранас“ го откупија летото 2016 година. Како младинец, Суарез, исто така, поминал извесно време на Академијата во Манчестер Сити, за кого нема натпревар како дел од првиот тим.

Коронавирус