среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Фудбал

Еузебио Ди Франческо нов тренер на Каљари

Еузебио Ди Франческо нов тренер на Каљари

Еузебио Ди Франческо е назначен за нов тренер на Каљари, објавено е на официјалната веб-страница на „црвено-сините“.

Педесетгодишниот фудбалски стручњак потпиша договор на две сезони – до летото 2022 година.

Претходниот клуб на Ди Франческо беше Сампдорија.

Според пишувањата во италијанските медиуми, тренерот ќе заработува 1,8 милиони евра по сезона.

Во сезоната 2019/20, Каљари го освои 13. место во Серија А со 45 бода. (MИА)