сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Ериксен се огласи откако Данска дојде до билет за нокаут фазата на ЕП (ФОТО)

Ериксен се огласи откако Данска дојде до билет за нокаут фазата на ЕП (ФОТО)

Селекцијата на Данска успеа да обезбеди билет за нокаут фазата на Европското првенство и тоа откако во завршната рунда во групната фаза убедливо ја доби Русија (4-1).

Во нивна полза беше и тоа што Белгија не калкулираше и го оправда статусот на фаворит против Финска, па сега Данците ќе может да се подготвуваат за елиминациските борби на шампионат. Овој резултат донесе голема радоста кај селекторт, сите репрезентативци, но и кај Кристијан Ериксен кој не можеше да им помогне на колегите.

Сите добро знаеме што се случи со Ериксен на премиерата против Финска, па дефинитивно успехот на националниот тим му донесе радост, задоволство и преку социјалните мрежи испрати честитка за пласманот во осминафиналето.

Qatar 2022