понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 126
home Фудбал

Ериксен многу веројатно ја заврши фудбалската кариера

Ериксен многу веројатно ја заврши фудбалската кариера

Кристијан Ериксен веројатно нема повеќе да игра фудбал, изјави еден од водечките спортски кардиолози во Англија, д-р Санџај Шарма, објави Индипендент.

Данскиот фудбалер, како што се наведува, имаше срцев удар за време на мечот со Финска на Европското првенство. Затоа тој колабираше на теренот.

Шарма, професор по спортска кардиологија на универзитетот Сент Џорџ, работеше со Ериксен додека играше за Тотенхем. Лекарот смета дека се случила некоја голема грешка. И сега најголемото прашање е што се случило и зошто.

„Ова момче имаше нормални тестови до 2019 година. Како ја објаснуваме срцевата слабост сега? Сето тоа ја потресе целата нација. Добрата вест е дека тој е сè уште жив. Лошата вест е дека тој оди кон крајот на својата кариера. Дали тој сепак ќе игра фудбал професионално, не можам да кажам. Тој дефинитивно не можее да игра во Англија. Ние сме многу строги во врска со тоа “, рече Санџај Шарма.

Тој додаде дека причина за срцев удар во Ериксен може да биде некоја недефинирана здравствена состојба или висока температура, наведувајќи дека е добар знак што е буден во болницата.

„Фактот дека тој е стабилен и буден е одличен. Не знам дали тој некогаш повторно ќе игра фудбал. Да не го кажам ова премногу отворено, тој почина денес. Иако неколку минути, но тој почина. Дали лекарите ќе му дозволат повторно да умре? Одговорот е не “, јасен е Шарма.

Коронавирус