среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Фудбал

Ериксен испратил порака до соиграчите по пласманот во полуфиналето!

Ериксен испратил порака до соиграчите по пласманот во полуфиналето!

Кристијан Ериксен колабираше на теренот на „Паркен“ на дуелот меѓу Данска и Финска, а иако беше вратен во живот и неговата состојба е стабилна, тој ќе мора да мине време надвор од терените.

Соиграчите од Данска иако во шок, по среќните вести за состојбата на Ериксен го продолжија турнирот, а бележат неверојатни резултати бидејќи ќе играат во полуфиналето на Европското првенство. Во рундата на осум најдобри ја исфрлија Чешка со 2-1. Според „Газета дело Спорт“, Кристијан Ериксен испратил порака до репрезентативците по успехот, во која напишал: „Многу сум горд на вас“.

Данските фудбалери несомнено имаат дополнителен мотив на ова ЕП, да играат за Ериксен кој е најдобар играч во тимот. Пред плејмејкерот е период на рехабилитација, а засега не е познато дали срцевите проблеми ќе му прават проблем активно да се занимава со фудбалот.