понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 164
home Фудбал

„Енфилд“ наскоро добива нов изглед

„Енфилд“ наскоро добива нов изглед

Ливерпул наскоро планира да го зголеми капацитетот на „Енфилд роуд“. Домот на „црвените“ ќе биде реновиран, а планот е капацитет на стадионот да се зголеми на 61.000 места.

Моментално стадионот има капацитет од 54.000, бројка која не го задоволува раководството на актуелниот европски првак. Сепак, се уште не се знае дали ќе почне реновирањето на стадионот бидејќи клубот се уште нема добиено дозвола за реновирање.

„Работите нема да бидат извршени ако има премногу жалби од жителите на подрачјето околу „Енфилд“. Мораме да ја консултираме заедницата“, соопштено е од Ливерпул.

Коронавирус