четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 135
home Фудбал

Емери сака да ги задржи во тимот Ди Марија и Пасторе

Емери сака да ги задржи во тимот Ди Марија и Пасторе

По зачестените шпекулации во последно време дека Ангел Ди Марија и Хавиер Пасторе би можеле да го напуштат Пари Сен Жермен, се огласи тренерот Унаи Емери.

– Сакам Ди Марија и Пасторе да останат во клубот. Тие знаат што мислам. Зборувавме многу отворено и им кажав дека се важни за тимот и јас сум многу среќен со нив. Тие сакаат да игра на секој натпревар како и секој што сака, но јас се обидов да се објасни дека тоа не функционира на тој начин кога има толку многу натпревари во сезоната и кога трофеи ги напаѓаме на сите фронтови, рече Емери.

Ди Марија и Пасторе оваа сезона не се прв избор на Емери, иако не може да се каже дека не добиваат шанса, но јасно е дека играчите однивниот калибар сакаат повеќе важна улога и затоа не е чудно што размислуваат да го напуштат ПСЖ.

Медиумите во Франција пишуваат дека интерес за Ди Марија и Пасторе покажал Интер. Останува да се види дали Емери може да ги задржи во Париз.