четврток, 25. февруари 2021. Вести денес: 18
home Фудбал

Емери: ПСЖ испадна од Барселона во 2017 бидејќи сè уште немаше ВАР

Емери: ПСЖ испадна од Барселона во 2017 бидејќи сè уште немаше ВАР

Поранешниот тренер на Пари Сен-Жермен, Унаи Емери се потсети на испаѓањето од Барселона во плејофот во Лигата на шампионите во 2017 година.

– Јас го освоив шампионатот во Лига 1, четири национални купови и два Супер купа. Но, главната цел остана Лигата на шампионите.

Во првата сезона имавме домашен натпревар со Барселона во осминафиналето на многу високо ниво (4:0). Но, во реваншот испаднавме затоа што сè уште немаше ВАР (1:6). Очигледно, играта беше засенета од одлуките на судијата, изјави Емери.

Следната сезона ПСЖ испадна од Реал.

– Во втората сезона загубивме од Реал Мадрид, тим кој во серија го освои трофејот. И повторно, на гостувањето можевте да ја видите грешката на судијата, истакна Емери.

Заклучок: прв пат изгубивме поради судиски грешки, втор пат од сегашниот и иден носител на трофеи, заклучува Емери.

Коронавирус