понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 57
home Фудбал

Емери потпиша тригодишен договор со Виљареал

Емери потпиша тригодишен договор со Виљареал

Шпанскиот фудбалски стручњак Унаи Емери од денес и официјално е нов тренер на Виљареал.

Според прес-службата на клубот, потпишан е тригодишен договор со Емери.

Емери веќе има работено со клубови од Ла Лига. Тој ги водеше Валенсија и Севиља, со кои трипати ја освои Лигата на Европа.

Четириесет и осумгодишниот тренер работеше и во Спартак Москва, ПСЖ и Арсенал.

Досегашниот тренер на шпанскиот клуб, Хавиер Каљехо го предводеше клубот до 5. место во Ла Лига и обезбеди влез во групната фаза од Лига Европа. (МИА)

Коронавирус