петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 103
home Фудбал

Емери останува во Виљареал, сега Хау е главен кандидат за тренер на Њукасл

Емери останува во Виљареал, сега Хау е главен кандидат за тренер на Њукасл

Тренерот Унаи Емери најави дека ќе остане во Виљареал и ги демантира шпекулациите за негов трансфер во Њукасл.

-Решив да останам овде. Виљареал е мојот дом и верувам 100 % во проектот. Горд сум што врвен клуб е заинтересиран, но лудо сум среќен во овој тим. Затоа му кажав на Фернандо Роиг (претседателот на Виљареал) дека останувам. Сакам да бидам дел од овој проект, бидејќи клубот и играчите многу ме почитуваат. Оваа почит е заемна, објави Емери.

Педесетгодишниот тренер ќе го води Виљареал во 2020 година. Тимот ја освои Лигата на Европа минатата сезона, првиот трофеј на клубот досега.

Поради одбивањето на понудата на Њукасл од страна на Емери, Еди Хау, кој минатото лето го напушти Борнмаут и оттогаш е невработен, е главен кандидат за тренерска позиција во англискиот клуб. (МИА)

Коронавирус