четврток, 5. август 2021. Вести денес: 168
Вонредна вест

ЦРНА СТАТИСТИКА ВО МАКЕДОНИЈА: Од коронавирус починаа 4 лица, 219 новозаразени

home Фудбал

Елмас добива важна улога во тимот на Лучијано Спалети

Елмас добива важна улога во тимот на Лучијано Спалети

Доаѓањето на Лучијано Спалети на клупата на Наполи носи убави вести за македонскиот репрезентативец, Елјиф Елмас. Италијанските медиуми пренесуваат дека „дијамантот“ е миленик на искусниот италијански тренер и затоа ќе добие важна улога во тимот во новата сезона.

Спалети практикува формација 4-2-3-1 во која Елмас би требало да биде веднаш зад напаѓачот, со што ќе добие голема слобода во играта. Елмас минатата година беше во милост и немилост на Џенаро Гатузо и одигра нешто повеќе од 700 минути во Серија А, во која успеа да постигне три гола. Годинава се очекува да има далеку поголема минутажа.

Коронавирус