среда, 28. септември 2022. Вести денес: 93
home Фудбал

Елмас дел од најскапиот тим на Серија А составен од фудбалери до 21 година!

Елмас дел од најскапиот тим на Серија А составен од фудбалери до 21 година!

Пред неколку дена, Ељиф Елмас отпадна од трката за наградата за најдобар млад фудбалер на светот, која ја доделува „Тутоспорт“, но си доби место во најскапиот тим на Серија А составен од фудбалери до 21 година.

Македонскиот талент влезе во друштво на Де Лихт, Донарума, Заниоло… во тимот кој го формираше Трансфермаркт (специјализирана агенција за податоци поврзани со фудбалските трaнсфери).

Елмас е проценет на 17 милиони евра, што е седум повеќе од неговата претходна цена. Најскап млад фудбалер во Серија А е асот на Јувентус, Де Лихт со вредност од 75 милиони евра, па следуваат Киеза со 60, Донарума со 55, Заниоло со 40…

Најскапиот тим на Серија А составен од фудбалери до 21 година:

Коронавирус