недела, 20. ноември 2022. Вести денес: 93
home Фудбал

Експлозија на бомба на фудбалски натпревар: 5 лица загинаа, десетина ранети

Експлозија на бомба на фудбалски натпревар: 5 лица загинаа, десетина ранети

Најмалку пет лица беа убиени и десетина ранети, при експлозија на бомба на фудбалски натпревар во Сомалија.

Нападот се случил вчера во градот Барава, во југозападниот дел на Сомалија. Сите жртви се гледачи, кои го следеле фудбалскиот натпревар.

Полицијата претпоставува дека зад нападот стои сомалиската исламистичка група Ал Шабаб, која е поврзана со терористичката мрежа Ал Каеда.

Тоа е прв напад на стадион во Сомалија.

Коронавирус