понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Фудбал

Една победа ја дели Барселона од титулата

Една победа ја дели Барселона од титулата

Поразот на Атлетико Мадрид со 0:3 од реал Сосиедад веќе ги уништи шансите на тимот на Диего Симеоне да го стигне лидерот на Ла Лига – Барселона.

Сега разликата помеѓу двата тима е 12 поени во корист на Каталонците, но тие се исто така со натпревар помалку. Ова значи дека Барса може многу брзо да ја обезбеди титулата во шампионатот. Ако тие победат на гостувањето кај Депортиво Ла Коруња на 29 април, „блауграната“ ќе биде недостижна на врвот, бидејќи тие имаат предност над Атлетико во директните дуели.

Со таков развој, Барса ќе го прифати како шампион Реал Мадрид на „Камп Ноу“ во дербито од 36-тото коло. „Белите“ веќе изјавија дека, ако го сторат тоа, тие нема да направат шпалир на тимот на Ернесто Валверде.

Според програмата, Барселона требаше прво да одигра со Севиља, но натпреварот помеѓу двата тима од 34-тото коло беше одложен до 9-ти мај, бидејќи овој викенд ќе се соочат едни против други во финалето од Кралскиот Куп.

Од почетокот на сезоната, Каталонците се уште немаат пораз во Ла Лига (25 победи и 8 нерешени натпревари).

Коронавирус