среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Една година без Давиде Астори

Една година без Давиде Астори

Денеска, 4 март, се одбележува тажна годишнина во светот на фудбалот. Пред само една година, јавноста беше потресена од веста за смртта на Давиде Астори.

Капитенот на Фиорентина почина во сон по срцев удар за време на кампот со тимот пред дуелот со Удинезе часови подоцна.

Астори беше меѓу најомилените фудбалери од соиграчите и ривалите, но почина во момент во кој беше на врвот во својата кариера. Астори беше лидер на „виолетовите“ и честопати беше повикуван во националниот тим на Италија.

Неговата смрт пред година доведе до одложување на сите дуели од Серија „А“ и Серија „Б“, а Фиорентина и неговиот поранешен тим Каљари го повлекоа од употреба дресот со бр.13, со кој Астори играше.

Во текот на викендот, екипите во Италија му оддадоа чест, откако во негов спомен на сите натпревари од Серија „А“ беше исполнет аплауз 13-тата минута.

Коронавирус