четврток, 30. јуни 2022. Вести денес: 145
home Фудбал

Един Терзиќ најмлад тренер во 21 век кој го освоил Купот на Германија

Един Терзиќ најмлад тренер во 21 век кој го освоил Купот на Германија

Борусија Дортмунд го победи РБ Лајпциг со 4:1 во финалето на Купот на Германија одиграно синоќа во Берлин.

Тренерот на „црно-жолтите“, 38-годишниот Един Терзиќ стана најмладиот тренер во 21 век кој го освоил овој турнир.

За одбележување е дека кога Вердер Бремен го освои фудбалскиот Куп на Германија во 1999 година, главниот тренер на клубот од Бремен, Томас Шаф, во тоа време имаше исто така 38 години.

Коронавирус