понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 83
home Фудбал

Един Нурединовски во стручниот штаб на Ал Ахли

Един Нурединовски во стручниот штаб на Ал Ахли

Поранешниот репрезентативен голман на Македонија, Един Нурединоски, доби нов предизвик во кариерата и замина во Либија, каде што ќе биде дел од стручниот штаб на Хрватот Родион Гачанин во екипата на Ал Ахли од Бенгази, инаку шампион на таа африканска земја.

Ова е прв интернационален тренерски предизвик за Нурединоски, кој минатиов период беше тренер на најстарата генерација од младинската академија на Кул со која избори пласман во елитната лига.

Нурединоски ја заврши фудбалската кариера во 2019 година, каде што за последен пат бранеше за екипата на кипарски Арис од Лимасол.

Бившиот македонски репрезентативен голман ја почна богатата фудбалска кариера во Вардар, а притоа бранеше и за екипите на Цементарница, Слога Југомагнат, Победа, Милано, германскиот Ајнтрахт Брауншвајг, кипарските Етникос, Ермис и Арис Лимасол, како и во азербејџанскиот Баку.

За селекцијата на Македонија настапи на 14 натпревари.

Локални избори 2021