среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 14
home Фудбал

Џузепе Роси одговори на обвиненијата за допинг

Џузепе Роси одговори на обвиненијата за допинг

Поранешниот италијански репрезентативец Џузепе Роси, одговори на обвиненијата за допинг.

Позитивниот тест беше направен по натпреварот со Беневенто во мај. Супстанцата пронајдена во примерокот на напаѓачот обично се наоѓа во капките за очи.

– Јас секогаш сум бил чист, па истрагата треба да биде запрена. Позитивен резултат се должи на случајно навлегување на супстанцијата. Се содржи во капки за очи за да се намали притисокот на очите. Ова не се смета за допинг. Никогаш не сум бил обвинет за нешто посериозно од жолти картони. Се надевам дека разумниот заклучок дека супстанцијата е случајна ќе доведе до затворање на случајот. Јас сум вознемирен. Им ги дадов на инспекторите сите информации и им кажав дека не знаев каква храна или пијалак може да ја содржи оваа супстанција, потенцира Роси.

Доколку се потврди вината на Роси, него го очекува најверојатно едногодишна суспензија од фудбалот. (МИА)

Коронавирус