понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Фудбал

Џон Тери ќе ја продолжи кариерата во Спартак Москва

Џон Тери ќе ја продолжи кариерата во Спартак Москва

Легендарниот англиски фудбалер Џон Тери денеска ги помина медицинските прегледи во Спартак од Москва и наскоро ќе потпише едногодишен договор со рускиот клуб.

Иако се очекуваше тој да стави крај на фудбалската кариера или последните сезони да ги помине во Кина или САД, сепак 37-годишниот фудбалер направи неочекуван чекор и ќе се впушти во прва интернационална авантура.

Тери во Москва доаѓа како замена на Самуел Жиго, кој поради тешка повреда ја заврши сезоната.

Спартак минатата сезона заврши на третата позиција во руското првенство, а сезонава се натпреварува и во Лига Европа.

За Тери рускиот клуб ќе биде само трет во неговата кариера по Челзи и Астон Вила.