четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Фудбал

Џаханбакш премина во Брајтон за рекорден трансвер

Џаханбакш премина во Брајтон за рекорден трансвер

Иранскиот фудбалер Алиреза Џаханбакш за 20 милиони фунти премина од холандски АЗ Алкмар во Брајтон, што воедно претставува рекорден трансвер за англискиот клуб.

Џаханбакш со Брајтон потпиша петгодишен договор, а минатата година беше најдобар стрелец во холандската лига со 21 гол и 12 асистенции.

Иранскиот фудбалер и пред три години беше блиzу до трансфер со Брајтон, но тогаш одлучи да остане во Холандија.

Тој од 2013 година настапува за репрезентацијата на Иран и на 41 натпревар има постигнато четири голови.

Коронавирус