недела, 7. март 2021. Вести денес: 40
home Фудбал

Џабе го напаѓаат: Јуве не е екипа која добила најмногу пенали во Серија А

Џабе го напаѓаат: Јуве не е екипа која добила најмногу пенали во Серија А

Јувентус често е критикуван затоа што навивачите сметаат дека актуелниот шампион добива најмногу помош од судиите. Многумина сметаат дека клубот од Торино добива најмногу пенали во Серија А, но статистиката покажува поинаку.

„Старата дама“ често добива пенали, но не е лидер во тој сегмент, зашто пред нив се дури три екипи, Рома, Лече и Лацио.

Убедлив лидер е Лацио со 14 пенали од 24 натпревари, по што следат Рома и Лече со по девет казнени удари.

Додека во групата со осум добиени пенали, освен Јувентус, се наоѓаат уште и Џенова и Аталанта.

Коронавирус