недела, 28. февруари 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Две години од трагедијата: Сестрата со солзи се потсети на фудбалерот кој загина во авионска несреќа, а неговото тело едвај беше пронајдено

Две години од трагедијата: Сестрата со солзи се потсети на фудбалерот кој загина во авионска несреќа, а неговото тело едвај беше пронајдено

Денеска се навршуваат две години од смртта на фудбалерот Емилијано Сала, а неговото семејство се уште чека одговори за тоа како починал.

Тој требаше да се пресели во Кардиф Сити како дел од трансферот вреден неколку милиони фунти во јануари 2019 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emiliano Sala (@emilianosala9)

Тој патуваше од Велс кон неговиот поранешен клуб Нант кога авионот со кој патуваше фудбалерот се урнал во Ла Манш.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emiliano Sala (@emilianosala9)

Веста за смртта на 28 годишниот фудбалер предизвика шок низ целиот свет, а до ден денес и по две години неговото семејство се уште чека одговор за причината за несреќата.

На овој ден неговата сестра исто така се потсети на последните мигови од животот на фудбалерот објавувајќи како тој го потпишува договорот со новиот клуб за кој требаше да блесне.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Romina Sala (@salaromina)

Коронавирус