петок, 20. мај 2022. Вести денес: 150
home Фудбал

Душан Влаховиќ и официјално е нов фудбалер на Јувентус

Душан Влаховиќ и официјално е нов фудбалер на Јувентус

Јувентус официјално го потврдија пристигнувањето на напаѓачот Душан Влаховиќ од Фиорентина.

22-годишниот српски напаѓач беше во фантастична форма оваа сезона со 17 гола во 21 меч од Серија А во Фиренца, по што привлече внимание на повеќе врвни европски клубови, вклучувајќи ги Арсенал и Тотенхем, но тој беше заинтересиран само за трансфер во Јувентус.

Влаховиќ би можел да дебитира за Јувентус веќе на следниот меч против Верона на 6 февруари и ќе биде огромно засилување за тимот на Масимилијано Алегри, посебно бидејќи тој е без повредениот Федерико Киеза, иронично, уште еден фудбалер кој пристигна од Фиорентина во октомври 2020 година.

Коронавирус