петок, 30. септември 2022. Вести денес: 35
home Фудбал

Доколку не се пласира во Лигат на шампиони, Ливерпул ќе има проблем со трансверите

Доколку не се пласира во Лигат на шампиони, Ливерпул ќе има проблем со трансверите

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп зборуваше за потенцијалните проблеми на клубот на трансфер пазарот доколку ја пропушти Лигата на шампионите оваа сезона.

– Најважната работа за нас е влез во Лигата на шампионите. Од ова многу зависи финансискиот фактор. Самиот турнир е исто така одличен, но парите се важни за клубовите. Секако, би сакал да ги инспирирам играчите за време на преговорите. Кога првпат дојдов во Ливерпул, преговаравме со играчи кои имаа понуди од клубови од Лигата на шампионите, а ние можевме да им ја понудиме само Лигата на Европа, изјави Клоп за „Goal“.

Ливерпул е шести во поредокот во Премиер лигата со 43 бода од 26 натпревари. Тимот заостанува зад зоната во Лигата на шампионите два бода.

Коронавирус