вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 94
home Фудбал

ДЕТАЛИ: Неколкумина повредени по слетувањето на параглајдерист на натпреварот Франција-Германија

ДЕТАЛИ: Неколкумина повредени по слетувањето на параглајдерист на натпреварот Франција-Германија

Пред почетокот на натпреварот на Европското првенство помеѓу репрезентациите на Франција и Германија во Минхен, параглајдерист слета на теренот.

Активист на меѓународното еколошко здружение „Гринпис“ прелета по долниот степен на трибината и потоа слета на тревникот.

Според „Вашингтон пост“, по неговото неуспешно слетување, дел од остатоците на монтираниот фотоапарат „пајак“ ги повредиле гледачите на трибините, за што морале да побараат лекарска помош.

Параглајдеристот носеше транспарент: „Откажете се од нафтата. Зелен мир”. Активистот веднаш беше уапсен.

Коронавирус