четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Фудбал

Десет позитивни на коронавирус во германскиот фудбал

Десет позитивни на коронавирус во германскиот фудбал

Газдите во германскиот фудбал објавија дека 10 лица во земјата, дел од клубовите во првото и второто ниво на фудбал, биле тестирани позитивни за коронавирус.

Досега се направени 1.724 тестови на играчи, тренери и членови на тимот, што брои 36 во Првата и втората Бундес лига.

Минатата недела Келн, кој се врати на тренинзи, рече дека имаат тројца вработени кои биле заразени. Тие се ставени во карантин, а клубот ја продолжува својата работа на претходно планиран план за враќање на играта во земјата. Оттогаш, „козите“ не пријавиле нови заболувања откако сите биле тестирани во понеделникот.

Бундеслигата е подготвена да се врати на 9 мај ако германската влада даде зелено светло, соопштија од лигата.

Коронавирус