понеделник, 19. август 2019. Вести денес: 9
home Фудбал

„Делиите“ направија големи проблеми за својот клуб: Драконска казна од УЕФА за Црвена Ѕвезда

„Делиите“ направија големи проблеми за својот клуб: Драконска казна од УЕФА за Црвена Ѕвезда

УЕФА го казни српскиот фудбалски клуб Црвена Ѕвезда со два натпревари без публика на домашен терен, поради пропустите направени за време на натпреварот против литвански Судува.

Како причина за казната се наведува лошата организација на натпреварот од второто коло од квалификациите за Лигата на шампионите во Белград, а особено се нагласува однесувањето на навивачите.

УЕФА посочува дека биле блокирани премините на трибините, а навивачите на Црвена Ѕвезда навивале расистички.

Белградскиот клуб доби и парична казна од 72.000 швајцарски франци.

(Миа)