понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 173
home Фудбал

Делф го напушта Мундијалот, се враќа во родната земја

Делф го напушта Мундијалот, се враќа во родната земја

Фудбалерот на Манчестер Сити и на Англија, Фабијан Делф го напушти кампот на тимот во Русија.

Дваесет и осум годишниот Делф ќе се врати во својата родна земја за да присуствува на раѓањето на своето трето дете.

Делф рече дека нема проблем со селекторот Гарет Саутгејт, кој „прекрасно ја разбира ситуацијата“.

Делф најверојатно ќе го пропушти првиот натпревар на Англија на СП 2018 против Тунис, кој е утре од 20:00 часот во Волгоград.

Во исто време, напаѓачот Маркус Рашфорд се врати во тимот по мала повредата на коленото.

Дваесет-годишниот фудбалер на Манчестер Јунајтед пропушти неколку трнинзи на Островот поради повредата што ја претрпе на 11 јуни.

Коронавирус