понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 55
home Фудбал

Деле Али ја пропушта средбата со Панама

Деле Али ја пропушта средбата со Панама

Англискиот репрезентативец, Деле Али, кој доби лесна повреда на колкот, за време на средбата со Тунис (2: 1), најверојатно ќе го пропушти вториот натпревар на „трите лава“ на Мундијалот 2018, тврдат медиумите на Островот.

На негово место против Панама на 24 јуни ќе започне Рубен Лофтс-Чик кој беше резерва и одигра добро второто полувреме на средбата со Тунис.

Покрај оваа рокада, со која селекторот Саутгејт ќе го зачува Деле Али за средбата со Белгија, селекторот можеби ќе направи уште две промени.

Според „Телеграф“ Рахим Стерлинг, добил доста критики за настапот и пропуштени шанси против Тунис, па тој можеби ќе го отстапи своето место на Маркус Рашфорд.

„Сан“ пак, претпоставува дека наместо Ешли Јанг против Панама ќе стартува Дани Роуз.

Коронавирус