недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Дефанзивец го раскина договорот со Астон Вила 1 час по потпишувањето

Дефанзивец го раскина договорот со Астон Вила 1 час по потпишувањето

Дефанзивецот Џејмс Колинс го раскина договорот со Астон Вила само еден час по потпишувањето, пренесе „Мирор“.

Според публикацијата, 35-годишниот фудбалер потпишал договор со клубот од Бирмингем и отишол на тренинг. Сепак, за време на активностите сотимот, Колинс доби повреда на мускулот на ногата. Веднаш по ова, дефанзивецот го раскина договорот.

Договорот беше краткотраен – до крајот на јануари 2019 година и изнесуваше 50.000 фунти.

Дефанзивецот подолго време тренира со тимот откако го напушти Вест Хем. Учествуваше во пријателски натпревар и тренерскиот штаб одлучи да го искористи.

Во оваа сезона, Астон Вила се натпреварува на второто ниво на англискиот фудбал и по 22 круга го зазема третото место на табелата во Чемпионшип.

Џејмс Колинс веќе го носел дресот на тимот од Бирмингем во 2009-2012 година. Тој исто така играше за Кардиф Сити и Вест Хем. Во неговата кариера има натпревари и за репрезентацијата на Велс.

МИА