недела, 5. декември 2021. Вести денес: 74
home Фудбал

Де Лихт за решавачкиот потег на Кулушевски: Тоа го научи од Роналдо (Видео)

Де Лихт за решавачкиот потег на Кулушевски: Тоа го научи од Роналдо (Видео)

Дејан Кулушевски го постигна голот за победа на дуелот меѓу Зенит и Јувентус, а по натпреварот признал дека овој погодок има големо значење и ќе го памети до крајот на животот.

Не само што Швеѓанецот со македонско потекло ретко постигнува голови со глава, туку за него ова беше прв погодок во Лигата на шампионите и затоа има посебно место во неговата кариера.

По средбата, Кулушевски зборувал пред камерите на клупската телевизија заедно со Матијс де Лихт, а токму Холанѓанецот се шегувал за неговиот прецизен удар со глава.

– Го научи тој удар со глава од Кристијано Роналдо. И јас работам многу со него за да му помогнам во овој сегмент, – изјавил расположениот Де Лихт.

За да биде поинтересно, вчера и Роналдо постигна гол со глава и на тој начин му донесе триумф на Манчестер Јунајтед против Аталанта.

Коронавирус