сабота, 10. април 2021. Вести денес: 85
home Фудбал

Де Лихт најдобар играч во Холандија за минатата сезона

Де Лихт најдобар играч во Холандија за минатата сезона

Во Амстердам синоќа се одржа церемонија за доделување награди во повеќе категории на најдобрите фудбалери во првенството во Холандија сезона 2018/19.

Сите награди им припаднаа на претставниците на Ајакс, кој стана шампион на земјата, а исто така стигна и до полуфиналето на Лигата на шампионите. Дефанзивецот на Матијас де Лихт, кој сега игра за Јувентус, е прогласен за најдобриот фудбалер.

Наградата за најдобар млад играч отиде кај Френки де Јонг, кој летово се пресели во Барселона.

Наградата за најдобар стрелец ја поделија Душан Тадиќ (Ајакс) и Лук де Јонг, сега играч на Севилја.

Коронавирус