вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Де Јонг: Барса ме замоли да го елиминирам Реал Мадрид

Де Јонг: Барса ме замоли да го елиминирам Реал Мадрид

Новата аквизиција на Барселона, Френки де Јонг вечерва ќе игра против Реал Мадрид, но со тимот на Ајакс.

Тимот од Амстердам загуби со 1:2 во првиот натпревар и тие се соочуваат со тешка мисија на „Сантијаго Бернабеу“.

– Барса ме замоли да го елиминирам Реал Мадрид. Тоа се случи кога преминав во Барселона. Мораме да играме офанзивно, да притиснеме и да играме на наш начин. Ако сме силни како тим, имаме доволно квалитети за да го изненадиме ривалот. Ако го елиминираме Реал Мадрид, ќе ги изненадиме сите и ќе го ставиме Ајакс на мапата, рече талентираниот играч од средниот ред пред „Де Телеграф“.

Коронавирус