четврток, 22. октомври 2020. Вести денес: 85
home Фудбал

Де Хеа се изедначи со Шмајхел

Де Хеа се изедначи со Шмајхел

Голманот на Манчестер Јунајтед, Давид де Хеа, не дозволи гол во неговата мрежа во успехот на „црвените ѓаволи“ над Кристал Палас со 2:0 во натпревар од Премиер лигата.

Така, по 112-ти пат Шпанецот не дозволи гол на натпревари во Премиер лигата. На овој начин тој изедначи уште еден легендарен голман на тимот – Питер Шмајхел. Сепак, Данецот го оствари ова достигнување по 252 натпревари, а Де Хеа по 311.

Трет по овој интересен пласман е Едвин ван дер Сар, кој има 90 чисти мрежи од 186, Фабијан Бартез е на 4-то место со 30 од 92, а на петтото место е Рој Керол со 24 од 49.

Коронавирус