петок, 7. мај 2021. Вести денес: 65
home Фудбал

Де Геа најплатен фудбалер во Премиер лигата

Де Геа најплатен фудбалер во Премиер лигата

Порталот „Spotrac“ објави список со најплатени играчи во англиската Премиер лига. Голманот на Манчестер Јунајтед, Давид Де Геа заработува најмногу – 23 милиони евра годишно. На второто место е играчот од средниот ред на Манчестер сити, Кевин де Брујн, додека трет е фудбалерот од средниот ред на Сити, Рахим Стерлинг.

Во првите 15 најплатени играчи во Премиер лигата, пет се од Манчестер јунајтед, по три од Манчестер сити и Ливерпул, по два од Арсенал и Тотенхем.

Списокот на 15 најплатени играчи во Премиер лигата:

 1. Давид Де Хеа (Манчестер јунајтед) – 23 милиони евра
  2. Кевин де Брујн (Манчестер сити) – 19,7
  3. Рахим Стерлинг (Манчестер сити) – 18,5
  4. Пол Погба (Манчестер јунајтед) – 17,8
  5. Месут Озил (Арсенал) – 16,5
  6. Ентони Марсијал (Манчестер јунајтед) – 15.3
  7. Серхио Агуеро (Манчестер сити) – 14.1
  8. Мохамед Салах (Ливерпул) – 12.3
  8. Маркус Рашфорд (Манчестер јунајтед) – 12.3
  8. Хари Кејн (Тотенхем) – 12.3
  8. Танги Ндомбеле (Тотенхем) – 12.3
  12. Александар Лаказет (Арсенал) – 11.1
  13. Роберто Фирмино (Ливерпул) – 11
  14. Вирџил ван Дајк (Ливерпул) – 10.1
  15. Хари Мегвајер (Манчестер јунајтед) – 10.

Коронавирус