петок, 4. декември 2020. Вести денес: 133
home Фудбал

Давид Луиз со нов неславен рекорд

Давид Луиз со нов неславен рекорд

Фудбалерот на Арсенал, Давид Луиз не се прослави во натпреварот против Ватфорд.

Тој во победата на Топџиите (3:2) беше виновникот за пеналот и тоа му беше петти пенал во текот на сезоната.

Со вкупно пет направени прекршоци за најстрога казна, Луиз стана рекордер во ПЛ.

За споредба, како член на Челси направил три пенали на 160 натпревари, а во дресот на Арсенал веќе пет на 33 натпревари оваа сезона.

Коронавирус