четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 103
home Фудбал

Данска со три бода против Перу

Данска со три бода против Перу

Репрезентацијата на Данска забележа успешен почеток на Светското првенство 2018.

Европскиот шампион од 1992 година го победи Перу со 1:0 во својот прв натпревар на Мундијалот. Јусуф Поулсен беше херој за „црвениот динамит“ со својот гол во 59-тата минута.

На крајот од првиот дел пак, Кристијан Куева од Перу пропушти пенал.

Во вториот натпревар од групата порано денеска Франција ја победи Австралија со 2:1.

Во следните натпревари од групата „Ц“, Данска ќе игра против Австралија, додека Франција ќе се соочи со Перу.

МИА

Qatar 2022