четврток, 26. ноември 2020. Вести денес: 138
Во живо

Натпартиски протест за одбрана на црвените линии кои се последниот бедем на нашиот идентитет

home Фудбал

Дали е ова најава за трансфер? Меси купува куќа во Милано

Дали е ова најава за трансфер? Меси купува куќа во Милано

Италијанската фудбалска јавност е на нозе, откако медиумите ја потврдија веста дека Лионел Меси купува куќа во Милано.

Според информациите на „РАИ“, таткото на Меси деновиве ќе пристигне во Милано за да купи куќа, а тоа ги подгреа шпекулациите за евентуален трансфер на Аргентинецот во Интер.

Сепак како што тврди „Скај Италија“, причината поради која тактко на Меси, Хорхе разгледувал куќи во Милано е евентуална преселба во градот на модата на Аргентинцеот, поради помалите даноци на богатите странци, закон кој во Италија е донесен во 2017 година.

Меси сака „административно“ да се пресели во Италија, за да плаќа помали даноци, олеснување кое е на сила за странските богаташи на Апенините.

Меси влезе во последната година од договорот со Барселона, веќе подолго време е желба на Интер, но тешко е да се очекува негов трансфер во Серија А.

Коронавирус