петок, 7. август 2020. Вести денес: 127
home Фудбал

Чудо во Амстердам: Фудбалерот на Ајакс по две години се разбуди од кома

Чудо во Амстердам: Фудбалерот на Ајакс по две години се разбуди од кома

Во период на лоши вести ширум светот прекрасна информација доаѓа од Амстердам, каде фудбалерот на Ајакс, Абделхак Нури, се разбуди од кома повеќе од два години откако колабираше среде терен за време на натпревар на холандскиот гигант. Талентираниот ас на Ајакс се онесвести за време на пријателскиот меч со Вердер одигран на 8 јули 2017 година.

Тој оттогаш беше во кома, а две години, осум месеци и деветнаесет дена подоцна конечно се разбуди.

Тој се здоби со трајни повреди на мозокот, но според последните информации тој може да јаде, но и да коминицира со околината со помош на знаци.

„Се грижиме за него, сите даваме се од себе. Се обидуваме да се адаптираме, што поголем дел од работата да завршиме ние самите како најблиско семејство“, изјави таткото на Апи, Мохамед Нури.

Извор: Екипа.мк

Коронавирус