понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Четири години затвор за поранешниот потпретседател на ФИФА

Четири години затвор за поранешниот потпретседател на ФИФА

Поранешниот потпретседател на Светската фудбалска федерација (ФИФА) и претседател на Бразилската фудбалска конфедерација, Жозе Марија Марин е осуден на четири години затвор за корупција.

Судот во Њујорк го прогласи за виновен 86-годишниот поранешен фудбалски работник под обвинение за примање мито и перење пари.

Покрај ефективната казна на Марин му е изречена и глоба од 1,2 милиони долари и мора да го врати износот од 3,3 милиони долари што го добил незаконски.

(Миа)