сабота, 20. април 2019. Вести денес: 0
home Фудбал

Чешка остана без селектор по дебаклот со Русија

Чешка остана без селектор по дебаклот со Русија

Карел Јаролим поднесе оставка од селекторската позиција во чешката фудбалска репрезентација по поразот од Русија со 5:1 во пријателскиот дуел одигран вчеравечер во Ростов.

Во наредните денови, Фудбалската асоцијација на Чешка ќе се сретне со кандидати кои би можеле да го наследат Јаролим на селекторското место.

62-годишнито Јаролим ја предводеше Чешка од 2016 година. Под негово водство, репрезентацијата не успеа да се квалификува на Светското првенство 2018 година, освојувајќи трето место во групата зад Германија и Северна Ирска.

МИА