понеделник, 6. април 2020. Вести денес: 173
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Челзи подготвен да се раздели со Алонсо

Челзи подготвен да се раздели со Алонсо

Челзи е подготвен да се раздели со левиот бек Маркос Алонсо. Од тимот се надеваат дека ќе добија конкретни понуди за него за време на летниот преоден рок, пишува „Калчомеркато“. Шпанецот не влегува во сметките на Френк Лампард, кој е подготвен да се раздели со него.

Најсериозен интерес за Алонсо има од Интер. „Нероазурите“ беа заинтересирани за него уште во јануари, но тогаш не беше постигнат договор. Се верува дека главната причина за тоа е високата цена што ја постави Челзи. Тимот од Лондон сакаат 30 милиони евра за 29-годишниот играч.

Затоа Антонио Конте ги засили своите редови со ветеранот Ешли Јанг од Манчестер Јунајтед за многу поскромна сума од 1,5 милиони евра, што не е долгорочна инвестиција, со оглед дека во јули ќе наполни 35 години.

Коронавирус