сабота, 26. септември 2020. Вести денес: 0
home Фудбал

Челзи на пенали преку Тотенхем до финалето во Лига купот

Челзи на пенали преку Тотенхем до финалето во Лига купот

Екипата на Челзи ќе игра во финалето на Лига купот по победата над Тотенхем на пенали синоќа на „Стемфорд Бриџ“ во реваншот од полуфиналната пресметка.

Во основниот дел од мечот „сините“ победија со 2:1 и ја анулираа негативата од еден гол од првиот дуел (0:1). Головите за Челзи ги постигнаа Канте и Азар, за Тотенхем погоди Љоренте.

Во пенал „рулетот“ за домаќинот погодија Вилијан, Азпиликуета, Жоргињо и Луиз, а за Тотенхем Ериксен и Ламел, додека Даер и Лукас промашија.

Противник на Челзи во натпреварот за трофејот ќе биде Манчестер сити кој во полуфиналето оствари две победи над Бартон (9:0 и 1:0).

Коронавирус